Przebudowy, rozbudowy istniejących obiektów
Według Ustawy Prawo Budowlane przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Odbudowa jest odtworzeniem obiektu budowlanego w tym samym miejscu i o tych samych charakterystycznych parametrach wymiarowych i o zbliżonym wyglądzie zewnętrznym.
Rozbudowa to budowa polegająca na zwiększeniu powierzchni zabudowy istniejącego obiektu budowlanego, przykładowo – dobudowanie dodatkowej powierzchni magazynowej do hali.
Nadbudowa to rodzaj budowy, którego wynikiem jest zwiększeniu ilości kondygnacji, bez zmiany powierzchni zabudowy, np. dobudowanie piętra w budynku.
Przebudowa jest przeprowadzaniem robót budowlanych, których efektem jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak:
- kubatura;
- powierzchnia zabudowy;
- wysokość;
- długość;
- szerokość;
- liczba kondygnacji.
W przypadku działania, którego skutkiem jest zmiana któregoś z w/w charakterystycznych parametrów mamy do czynienia z rozbudową, nadbudową lub odbudową obiektu budowlanego.
Remont to przeprowadzanie robót budowlanych w obrębie istniejącego obiektu budowlanego mających na celu przywrócenie stanu pierwotnego. W ramach remontu dopuszcza się stosowanie innych niż oryginalne materiałów budowlanych, pod warunkiem uzasadnionego ich doboru. Remont różni się od bieżącej konserwacji zakresem prac i ich częstością występowania.
Rozbiórka – rodzaj robót budowlanych, polegających na demontażu i usunięciu z przestrzeni określonego, istniejącego obiektu budowlanego lub jego części.